Mezat Nedir?

Alıcıların birbirini izleyen artırma önerilerinin müzayede yöneticisi tarafından kabul edilecek en yüksek (ve son) bedele ulaşması sürecidir; yani ilan edilen başlangıç fiyatından başlanıp tek talip olduğunda başlangıç fiyatından satın alınabilen aksi takdirde 2 veya daha fazla alıcının yükselterek almaya çabalamaları sonucu oluşan seviyedir. Diyelim ki bir malın başlangıç fiyatı 10 liradır ve bu malı almak isteyen 3 kişi vardır, Bay A 13 TL diyerek başlar, arkasından Bay B 14 ve Bay C 15 TL der Bay B tekrar 16 TL dediğinde bay A, arttıran yok ise mezatı yöneten (ki buna “Münadi” denir) Bay B ye 16 TL den sattığını ilan eder. Bu fiyat çekiç fiyatıdır ve üstüne bir komisyon (ki bu mezatta % 20dir) ilave edilerek satış fiyatı ortaya çıkar.

NOT: MÜZAYEDELER TARİH VE SAATİ GELDİKTEN SONRA PERA MEZAT MÜZAYEDE SALONUNDA SUNULARAK CANLI OLARAK YAPILIR. PEY VERME SAATİNDEN SONRA KAZANILMIŞ GÖZÜKEN ÜRÜNLER CANLI MÜZAYEDEDE PEYİN GEÇİLMESİ DURUMUNDA KAYBEDİLEBİLİR. SADECE İNTERNET MÜZAYEDESİ DİYE BELİRTİLEN MÜZAYEDELER CANLI OLARAK SUNULMAZ VE İNTERNET SAATİNDEN SONRA BİTER.

 

 

 

Mezat yerine gelmeden nasıl katılabilirsiniz?

 

Ya hafta içi uğrayıp ürünleri inceleyip pey formuna almak istediğiniz ürünler için maksimum fiyatları yazarsınız, ya da internet sitesinden ilgilendiğiniz konulara göre arama motoru yardımı ile inceleyerek ilginizi çeken ürünler için maksimum fiyat tespit ederek sisteme üye olduktan sonra online pey verebilirsiniz veya ürün numarası ile birlikte e posta, fax, telefonla bize bildirebilirsiniz, buna pey vermek denir. Pey verdiğiniz fiyat başlangıç fiyatı ise ancak başka hiçbir talip olmazsa kazanırsınız. Pey verdiğiniz fiyat daha yüksek fakat başka hiçbir talip yoksa yine başlangıç fiyatından kazanırsınız. Ancak verdiğiniz maksimum fiyattan daha yüksek pey vermiş biri varsa yapacağınız bir şey yok, bu üründeki yarışı kaybetmişsinizdir. Diğer bir ihtimal ise, sizim maksimumunuz diğer maksimum peylerden fazla olmasıdır. O zaman sizden sonraki en yüksek peyin bir seviye üstünden ürünü almayı hak edersiniz. Örnek siz başlangıç fiyatı 20 TL olan bir ürüne 50 TL pey verdiniz. Bay A 30 TL pey vermiş ve Bay B 35 ise sizin kazandığınız fiyat 36 TL dir.

Bu konu ile ilgili başka sorunuz varsa bizi lütfen arayınız.

NOT: MÜZAYEDELER TARİH VE SAATİ GELDİKTEN SONRA PERA MEZAT MÜZAYEDE SALONUNDA SUNULARAK CANLI OLARAK YAPILIR. PEY VERME SAATİNDEN SONRA KAZANILMIŞ GÖZÜKEN ÜRÜNLER CANLI MÜZAYEDEDE PEYİN GEÇİLMESİ DURUMUNDA KAYBEDİLEBİLİR. SADECE İNTERNET MÜZAYEDESİ DİYE BELİRTİLEN MÜZAYEDELER CANLI OLARAK SUNULMAZ VE İNTERNET SAATİNDEN SONRA BİTER. DIŞ MÜZAYEDELERDE SON PEY ALMA SAATİMİZ MÜZAYEDE SALONU MESAFESİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR.

© peramezat.com

made by telepati
Bizi Takip Edin

Telefon

+90 212 293 88 80